Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka

fidlovackaUž za necelý měsíc budeme premiérovat  Tylovu hru Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka. V režijní úpravě pana Josefa Marka se můžete podívat do doby první poloviny 19. století, kdy v našich zemích vrcholilo narodní obrození, což se promítá o do této hry, a to nejen v podobě,  kdy lásce Lidušky a Jeníka není přáno, protože madam Mastílková, Lidunčina teta a bohatá obchodnice s máslem, se pohybuje mezi Němci, zatímco obuvník Kroutil, otec Jeníka, je velký vlastenec.

K této hře o  vlastenectví, povrchnosti některých lidí tehdejší společnosti, ale také o různých podobách lásky má náš soubor velice blízký vztah už jednak proto, že nastudování této hry k 600. výročí povýšení Štramberka na město v roce 1959 prakticky vyústilo v zákaz divadelní činnosti (touto hrou byly totiž zaplaceny veškeré dluhy, které byly na Katolickém domě, na jehož stavbě se soubor, tehdy ještě jako Divadlo Čs. Orla, podílel a tehdejší vládnoucí straně už tedy nestálo prakticky nic v cestě k potírání činností, které se neslučovaly s jejich ideologií).

Po dvanácti letech od poslední premiéry Fidlovačky se s hrou doplněnou tanci v choreografii Dagmar Jurákové, z nichž s velmi úspěšným tancem Na svatého Matěje se můžete opět setkat tak, jako tehdy,  a písněmi v úpravě Pavla Hykla na Vás těšíme v pátek v 19. 6. 2015 ve Štramberku v rámci Dnů města Štramberka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *